18 Kwietnia 1025. Koronacja Bolesława I Chrobrego

18 kwietnia 1025 roku w katedrze gnieźnieńskiej odbyła się koronacja Bolesława I Chrobrego na pierwszego króla Polski. Było to uwieńczenie wielkich dokonań tego władcy.

Chrobry był władcą, za którego panowania Polska prowadziła liczne wojny – zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie. Były to wojny polsko – niemieckie – Chrobry chciał być niepodzielnym władcą ziem zachodnich Polski, a także szukał nowych terenów, aby rozszerzć państwo na Wschodzie. Zajął Milsko i Łużyce; opanował Czechy, Morawy i Słowację; dokonał udanej wyprawy na Kijów, skąd przywiózł bogate łupy, a władzę przekazał swojemu zięciowi, Świętopełkowi; przyłączył do Polski Grody Czerwieńskie; wojna na Rusi przynosiła ogromne zyski.

Czas jego rządów to rozkwit państwa polskiego, które stawało się coraz silniejsze, a władcy sąsiadujących z nami ziem musieli się z nami liczyć. Za jego panowania postępował w Polsce proces chrystianizacji – powstało arcybiskupstwo w Gnieźnie, któremu podlegały biskupstwa w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu.

Uwieńczeniem życia Chrobrego była koronacja na pierwszego króla Polski, która miała miejsce 18 kwietnia 1025 roku w katedrze gnieźnieńskiej. Korona była symbolem wzmocnienia pozycji władcy i podkreślała równość Bolesława I z królami niemieckimi, którzy robili co mogli, aby nie dopuścić do tego, aby nasz władca został wyniesiony do godności królewskiej.

Bolesław Chrobry zmarł wkrótce po swojej koronacji – 17 czerwca 1025 roku. Miejscem spoczynku króla została katedra poznańska. Grobowiec znajduje się w Złotej Kaplicy tej świątyni.

Źródło: polskaniepodległa.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s