TOP 10 nazistowskich współpracowników, którzy byli Żydami

Kiedy mówimy o nazistowskich współpracownikach, zwykle nie odnosimy się do Żydów. Kiedy myślimy o Holokauście, często wyobrażamy sobie, że Niemcy byli wyłącznie odpowiedzialni za identyfikację i deportację Żydów i innych do obozów śmierci. Prawdą jest jednak, że wielu Żydów pracowało pod rządami nazistów i pomogło zidentyfikować tysiące swoich bliźnich w deportacji do obozów śmierci.

Nazistowscy kolaboranci na tej liście albo zgłosili się na ochotnika, by pomóc nazistom, albo zostali zmuszeni do handlu życiem setek lub tysięcy ich rodaków za własne życie i życie ich rodzin. Chciwość, samozachowanie i nienawiść są głównymi powodami działań, które podjęły te osoby.

10. Calel Perechodnik

Calel Perechodnik jest autorem książki Czy jestem mordercą? Testament żydowskiego policjanta z getta, który pochodzi z jego wspomnień o jego życiu po wstąpieniu do getta w Otwocku. Może wydawać się ofiarą okoliczności, ale to nie zmienia faktu, że pracował na rozkazach nazistów i przyczynił się do śmierci współżyjących Żydów, a nawet jego żony.

Perechodnik wstąpił do policji w getcie, ponieważ myślał, że uratuje on i jego rodzinę od obozów śmierci. Był to także sposób na zapewnienie żywności dla swojej rodziny.

Ale według jego pamiętników rozwinął nienawiść do Żydów i samego siebie, obwiniając ich za sposób, w jaki zostali potraktowani. Powiedział, że inne narody nienawidziły Żydów, ponieważ uważali się za wybraną rasę. Kiedy Perechodnik opuścił policję w getcie, hitlerowcy schwytali go i stracili.

9. Jozef Andrzej Szerynski

Józef Szołyński nie lubił być Żydem. Po walkach w armii rosyjskiej podczas I wojny światowej próbował odciąć się od Żydów, zmieniając imię urodzenia z Josefa Szynkmana na Józefa Andrzeja Szeryńskiego.

Podczas II wojny światowej został mianowany szefem policji w żydowskim getcie warszawskim. Gestapo oskarżyło go o zidentyfikowanie Żydów do deportacji do obozów śmierci.

Szeryński wykonywał swoje obowiązki bez wahania, prowadząc tysiące mężczyzn, kobiet i dzieci do obozu zagłady w Treblince. W sierpniu 1942 r., Zaledwie miesiąc po rozpoczęciu jego zadania, dokonano próby jego życia przez członka żydowskiego podziemia. Ale Szeryński przeżył.

Po obejrzeniu dwóch masowych deportacji, które spowodowały śmierć 254 000 Żydów, w styczniu 1943 r. Popełnił samobójstwo z użyciem cyjanku.

8. Adam Czerniakow

Adam Czerniakow urodził się w Polsce i przez większość życia pracował jako inżynier. Kiedy naziści objęli Polskę, został mianowany szefem warszawskiego getta żydowskiego. Czerniaków stał na czele 24-osobowej rady warszawskiej, której powierzono identyfikację i schwytanie Żydów do deportacji.

Czerniaków zarekomendował także powołanie Józefa Szeryfa na szefa policji w getcie. Pod bezpośrednim rozkazem od nazistowskich szefów Czerniaków nadzorował codzienną deportację 6000 Żydów.

Według „Dziennika Warszawskiego Adama Czerniakowa, starał się jak najlepiej prosić o zwolnienie, ale bezskutecznie. Mówi się, że jego żona i tysiące innych zostało przetrzymywanych jako zakładnicy, aby upewnić się, że wykonał swój obowiązek. Przytłoczony presją popełnił samobójstwo używając cyjanku. Czerniakow zostawił notatkę swojej rodzinie, mówiąc, że samobójstwo było słuszne.

7. Chaim Mordechai Rumkowski

Chaim Mordechai Rumkowski był polskim Żydem mianowanym przez nazistów na szefa Żydowskiej Rady Starców w getcie łódzkim. Tam był najbardziej wpływowym i potężnym człowiekiem. Zrobił nawet własną walutę o nazwie Chaimki z twarzą.

Określany przez niektórych jako „Król”, Rumkowski osobiście nadzorował przekazanie nazistom ponad 20 000 dzieci, starszych i chorych Żydów w celu deportacji do obozów zagłady. Jest pamiętany z powodu swojej mowy, nazwanej niesławnie „Oddaj mi swoje dzieci”.

Rumkowski nie przeżył jednak Holocaustu. W sierpniu 1944 r. Wraz z rodziną trafił do Auschwitz. Tam został pobity na śmierć przez współwięźniów żydowskich za rolę, jaką odegrał w śmierci tysięcy dzieci i osób starszych.

6. Alfred Nossig

W swojej biografii Alfred Nossig jest opisywany jako człowiek o genialnym umyśle, który studiował prawo, naukę i sztukę. Zachęcał Żydów do prób asymilacji jako polscy obywatele. Ale kiedy odkrył, że Polacy nie chcą zaakceptować Żydów jako Polaków, Nossig stał się syjonistą.

Później, gdy Niemcy zaatakowali Polskę podczas II wojny światowej, Nossig stał się tajnym agentem gestapo i regularnie pisał o działalności żydowskiego podziemia, które dostarczył gestapo. Żydowskie podziemie poznało później jego działalność i go rozstrzelało.

Wśród dokumentów znalezionych w jego domu po egzekucji znajdował się dowód osobisty Gestapo i lista Żydów zaangażowanych w działania antyhitlerowskie. Uważa się, że dowód tożsamości ułatwił mu dostęp do swoich nazistowskich bossów bez aresztowania i deportacji. W chwili śmierci miał 78 lat.

5. Abraham Gancwajch

Abraham Gancwajch był wszechstronnym zwolennikiem nazistów. Sądził, że wygrają II wojnę światową, więc zachęcił swoich rodaków, aby przyłączyli się do nazistów jako taktyka przetrwania. Członek Warszawskiej Rady Getta, próbował przejąć od Adama Czerniakowa władzę, ale zawiódł.

Gancwajch tworzył znany gang zwany Grupą 13, zwany także żydowskim gestapo. To, co zrobili, jest tak nikczemne, że nawet rodowici Żydzi, tacy jak Czerniaków, opisywali Gancwajcha jako złego, brzydkiego człowieka, który zrobiłby wszystko, by zapewnić sobie luksus.

Gancwajch znany był z tego, że zajmował się przemytem i innymi nielegalnymi firmami, które pomogły mu żyć jak król w żydowskim getcie. Naziści pozwalali na to tak długo, jak długo walczył z żydowskim oporem.

Podziemni Żydzi skazali Gancwajcha na śmierć, ale nigdy nie byli w stanie go zabić. Nie jest jasne, jak spotkał swoją śmierć, choć uważa się, że zmarł w 1943 roku.

4. Ans van Dijk

Hitlerowscy kolaboranci nie zawsze byli mężczyznami. Ans van Dijk urodziła się w żydowskiej rodzinie w Holandii. Tam żyła w dość niemiecki sposób. U szczytu operacji hitlerowskich została aresztowana. Ale została wypuszczona pod warunkiem, że pomoże nazistowskiej inteligencji znaleźć ukrywających się innych Żydów.

Van Dijk infiltrował żydowski ruch oporu i udawał, że pomaga rodzinom i jednostkom uciec lub uzyskać fałszywe dokumenty. W rzeczywistości dostarczałaby je nazistom w celu deportacji. Wykonała ten obowiązek bez żadnej łaski, posuwając się aż do uwięzienia jej brata i jego rodziny.

Pod koniec wojny van Dijk została aresztowana w Hadze, gdzie przeprowadziła się i była zamieszana w związek lesbijek. W czerwcu 1945 r. Oskarżono ją o 23 przypadki zdrady. Przyznała się do winy i została skazana na karę śmierci.

Van Dijk próbowała wszystkiego, aby uniknąć egzekucji. Odwołała się od wyroku i nawróciła na chrześcijaństwo, ale wszystko to zawiodło. W styczniu 1948 r. Van Dijk został stracony przez pluton egzekucyjny. Uważa się, że jest odpowiedzialna za śmierć 85 Żydów i aresztowania 145 osób. Niektórzy uczeni wciąż uważają ją za ofiarę.

3. Stella Goldschlag

Stella Goldschlag była płatnym „łapaczem” dla nazistów. Studiowała w żydowskiej szkole i mieszkała w żydowskim getcie. Dlatego znała wielu Żydów, którzy ukrywali się pod ziemią w Niemczech.

Peter Wayden, jej biograf, opisuje ją jako czarującą i piękną. Ze swoimi blond włosami i niebieskimi oczami nie wyglądała jak Żyd. Według jej biografii Goldschlag został aresztowany wraz z rodzicami, gdy próbowali opuścić Niemcy. Była torturowana, dopóki nie zgodziła się pomóc w schwytaniu ukrywanych Żydów.

Naziści wiedzieli, jak bardzo kocha swoich rodziców i że zrobi wszystko, aby utrzymać ich przy życiu. Ale jest również zapisane, że zaproponowano jej 300 marek jako zapłatę za każdego złapanego Żyda. Nawet po tym jak jej rodzice zostali wysłani do obozu koncentracyjnego, nadal łapała Żydów za nazistów.

Goldschlag wykorzystała swój wygląd, aby zdobyć zaufanie ludzi. Ofiarowała im jedzenie i zakwaterowanie, by przekazać je nazistom w celu deportacji. Szacuje się, że pomagała złapać blisko 3000 Żydów.

Niemcy nazwali ją „blond trucizną”. Po wojnie służyła 10 lat w więzieniu, nawróciła się na chrześcijaństwo i stała się jawnym antysemitą. Goldschlag popełnił samobójstwo w 1994 r., Wyskakując przez okno.

2. Rolf Isaaksohn

Rolf Isaaksohn otrzymał pracę jako łapacz dla gestapo. Chwalił się, że może wypełnić cały pociąg Żydami w celu deportacji. Po tym, jak poślubił swą koleżankę Stellę Goldschlag, byli bardziej skuteczni niż Gestapo podczas aresztowania ukrywających się Żydów.

Isaaksohn miał talent do fałszowania dokumentów. To przyniosło mu wielu Żydów z prośbą o pomoc, a on z łatwością ich zdradzać. To człowiek, który tak naprawdę kochał zdradzanie własnego ludu, a wielu Żydów żyło w strachu przed panią i panią Isaaksohn.

Według Petera Waydena, który pisał o parze, Izaaksohowie byli bardzo innowacyjni w sposobie, w jaki ukrywaliby Żydów. Nie miało znaczenia, czy ci ludzie byli przyjaciółmi z dzieciństwa. Mówiąc wszystko, Isaaksohn spowodował śmierć ponad 2000 Żydów.

1. Moshe Merin

W swojej książce Koszmar : Wspomnienia lat horroru pod rządami nazistów w Europie. Konrad Charmatz określił Mosze Merina jako impulsywny i niestabilny. Merin zgłosił się na ochotnika do hitlerowców, gdy napadli na Polskę i przedstawił się jako przywódca Rady Gminy Sosnowiec.

Naziści zainstalowali Merina jako przywódcę centralnego biura rady żydowskiej na Wschodnim Górnym Śląsku, w którym znalazło się aż 100 000 Żydów. Merin wierzył, że może ocalić życie innych Żydów, wykonując rozkazy nazistów. Kiedy został poproszony o wybranie 25 000 Żydów do deportacji, chętnie to zrobił, argumentując, że przynajmniej zaoszczędził większy procent.

Pracując z policją żydowskich gett, Merin walczył z podziemnym oporem i osobiście podpisał nakaz aresztowania osób aresztowanych. Jego działania jednak go nie uratowały. Merin zmarł w 1943 r. W Oświęcimiu, gdzie wysłał innych Żydów na śmierć.

Źródło: Listverse

Jedna myśl na temat “TOP 10 nazistowskich współpracowników, którzy byli Żydami

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s