Rzeź wołyńska i jej apogeum: krwawa niedziela 11 lipca ’1943

Mordy zbiorowe ludności polskiej zapoczątkowało w lutym 1943 r. nacjonalistyczne ugrupowanie Maksyma Borowcia „Tarasa Bulby”. Z czasem do akcji przystąpiły inne grupy ukraińskie, w tym przede wszystkim odłam nacjonalistów Stepana Bandery, który stał się głównym wykonawcą ludobójczych akcji.
W lipcu 1943 r. ukraińskie akcje eksterminacyjne objęły niemal cały Wołyń. Ich kulminacją był dzień 11 lipca 1943 r. (niedziela) wybrany specjalnie z uwagi na obchodzone w tym dniu popularne święto Piotra i Pawła (liczono, że większość ludności polskiej będzie można zaskoczyć w kościołach). W raporcie AK napisano: „Na cztery dni przed akcją (…) odbyły się w budynkach szkolnych specjalne wykłady, na których mówiono o konieczności wymordowania wszystkich Polaków na Wołyniu. Operowano przy tym hasłami: >Wyrżnąć Lachów aż do 7 pokoleń, nie wyłączając tych, którzy nie mówią już po polsku<”.

W ciągu dwóch dni, 11 i 12 lipca 1943 r., Ukraińcy zamordowali ok. 4330 osób. Niedobitki były wyłapywane jeszcze w ciągu następnych dni, zaś ludobójstwo nie ograniczało się do wyżej opisanej zorganizowanej akcji. Ginęli także Polacy żyjący w ukraińskich wsiach, przemieszczający się z różnych powodów na inne tereny – w trakcie przechodzenia z jednej miejscowości do drugiej, ucieczek do bezpieczniejszych miejsc.
Działania te skierowano przeciwko wszystkim Polakom, niezależnie od wieku i płci charakterystycznie połączono z niebywałym okrucieństwem. Prowadzone były pod hasłami rozpowszechnianymi w różnych wersjach i formach zarówno przed podjęciem akcji ludobójczych jak i w czasie ich trwania, które wyrażały jedną myśl: śmierć każdemu Polakowi
Źródło : zbrodniawolynska.pl , eastbook

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s