Wystawa poświęcona pamięci Żołnierzom Niezłomnym w Southampton

12 Marca mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Southampton organizowanego przez Sobotnią Szkołę Przedmiotów Ojczystych im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego w Southampton . Przed uroczystościami zostaliśmy zaproszeni na bardzo wystawny obiad, po którym udaliśmy się na aule główną .

Zebranych gości powitała dyrektor sobotniej szkoły ABC, pani Violetta Sawulska oraz prezes SPPW nr. 309 w Southampton, pan Wiktor Ottembrajt .

Pierwszym punktem uroczystości był film pt. „Inka” – Niskobudżetowy film fabularny Jana Ledóchowskiego, zrealizowany z pomocą polskich harcerzy, przyjaciół i studentów w Londynie. Inspirowany historią – autentycznej 17-letniej pięlegniarki rozstrzelanej w więzieniu w Gdańsku w 1946r.

W drugiej części programu obejrzeliśmy wzruszającą akademię przygotowaną przez dzieci i młodzież z Sobotniej Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego w Southampton, na temat V Wileńskiej Brygady AK.

W trzeciej i ostaniej części programu wysłuchaliśmy prelekcji dr. Marka Laskiewicza, z Polskiej Wspólnoty w Wielkiej Brytanii oraz obejrzeliśmy wystawę pt. „Za świętą sprawę. 5.Brygada Wileńska i jej bohaterowie” IPN Gdańsk

Po zakończonych uroczystościach, przy ciastku i kawie, można było porozmawiać oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie z zaproszonymi gośćmi oraz bohaterami z okresu II WŚ, min. mjr. Sergiuszem Paplińskim pseudonim „Kawka” ostatnim żołnierzem wyklętym żyjącym na Wyspach Brytyjskich oraz mjr. Ottonem Hulackim żołnierzem Armii gen. Andersa, uczestnikiem Bitwy pod Monte Cassino, Lwowiakiem członkiem Służby Zwycięstwu Polski, Sybirakiem, żołnierzem II Korpusu Polskiego.

Z tego miejsca pragniemy podziękować organizatorom za zaproszenie, wspaniałe przyjęcie oraz polską gościnność . DZIĘKUJEMY!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s